Identyfikacja wizualna produktu to jeden z symboli rozpoznawczych, które pozwalają na odróżnienie go od konkurencyjnych artykułów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jaki sposób tworzone są trwałe zewnętrzne nadruki. Tymczasem technologia ich wytwarzania wcale nie jest wysoce skomplikowana. Jak w przypadku ploterów laserowych CO2 wykorzystuje właśnie wiązkę laserową. Dzięki temu nadruk jest wypalany w teksturze i nie schodzi z niej podczas mycia, szorowania czy drapania.
Gdzie przydaje się znakowarka?
Właściwie w każdym większym i mniejszym zakładzie produkcyjnym, gdzie pojawia się konieczność oznakowania w trwały i jednolity sposób produktu. Może to być bezpośrednio on sam, np. długopis, notatnik, ubranie, jak i opakowanie zewnętrze, na które nakładany jest znak towarowy, logo lub inny typ oznaczenia. Ze znakowarek laserowych Fiber korzystają również w mniejszym zakresie drukarnie i firmy reklamowe zajmujące się produkcją gadżetów promocyjnych. Urządzeń można używać na dowolnym typie materiału, o ile posiada on jednolitą, stałą strukturę. Znaki wypada się bez przeszkód na tekturze i papierze, materiale tekstylnym, plastiku, styropianie, kamieniu, szkle itp.
Koszty użytkowania
Standardowa znakowarka laserowa od https://www.kartier.pl/oferta/znakowarki-laserowe-fiber to z pozoru duży wydatek. Jednak w praktyce błyskawicznie się zwraca, zwłaszcza podczas częstego użytkowania. Powodem są o wiele niższe koszty związane z jej użytkowaniem w porównaniu z urządzeniami znakującymi w formie nadruku. Dodatkowo znakowarki Fiber są znacznie wydajniejsze, pracują szybciej i dokładniej, wykonując nawet wyjątkowo skomplikowane wzory i projekty graficzne.
Jak ona działa
Zasada działania znakowarki laserowej nie odbiega od tej znanej z ploterów. Polega na skupieniu w wąski strumień wiązki światła lasera wytwarzanej w wyniku reakcji chemicznej. Wiązka skupia się w jednym miejscu, nagrzewając je i topiąc znajdującą się tam powierzchnię, co prowadzi do powstania trwałego zewnętrznego oznakowania. Produkt jest praktycznie od razu gotowy do użytku i nie trzeba czekać, aż wypalane miejsce wystygnie.