VR a AR – różnice i podobieństwa wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Zarówno wirtualna, jak i rozszerzona rzeczywistość to technologie, które dziś znajdują swoje zastosowanie już nie tylko w rozrywce. Spotykamy je bowiem w branżach biznesu, edukacji czy medycyny, a także w wielu gałęziach przemysłu. Choć obie z nich wydają się być podobne, to jednak istnieją istotne różnice. Na czym one polegają?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość

VR, czyli wirtualna rzeczywistość zabiera nas do świata, którego nie znamy. Jest to trójwymiarowy świat wygenerowany komputerowo, stąd najczęściej kojarzymy go właśnie z rozrywką, w tym z rozmaitymi grami.

Ten świat jest całkowicie inny niż świat rzeczywisty, ale mając do dyspozycji specjalne okulary VR, kontrolery czy też inne akcesoria, jesteśmy w stanie przebywać w wirtualnym świecie, poruszać się w nim, oglądać go z różnych stron i wchodzić w interakcje np. z przedmiotami.

AR, czyli rozszerzona rzeczywistość

W rzeczywistości rozszerzonej to, co zwraca na siebie uwagę, to przede wszystkim fakt, że mamy do czynienia z czymś, co istnieje realnie. Znamy tę rzeczywistość, jednak spotykamy w niej dodatkowe elementy. W rozszerzonej rzeczywistości możemy zatem korzystać z tego, co jest prawdziwe, realne, ale wchodząc w interakcje z „nałożonymi” za pomocą tej technologii elementami dodatkowymi.

Rozszerzona rzeczywistość nie jest zatem całkowicie nowa czy odmienna, w porównaniu do wirtualnej rzeczywistości. AR spotykamy zatem nie tylko w rozrywce, ale i np. w edukacji. To bowiem świetny sposób na naukę, chociażby medycyny, gdy można ćwiczyć diagnozowanie czy leczenie pacjentów.

Zastosowanie VR i AR

Obie technologie, zarówno VR, jak i AR, znajdują zastosowanie w szeroko pojętej rozrywce. Równie dobrze sprawdzają się w wielu gałęziach biznesu i w przemyśle. Wykorzystywane są we wspomnianej edukacji, ale i do prowadzenia szkoleń, np. dla wojskowych, pracowników medycznych, studentów i wielu innych. Ofertę tego typu rozwiązań można znaleźć na stronie https://epicvr.pl/.

Zalety korzystania z wirtualnej i/lub rozszerzonej rzeczywistości

Korzystając z dobrodziejstw wirtualnej i/lub rozszerzonej rzeczywistości, możemy zanurzyć się w trójwymiarowym świecie, który jest ciekawy i przynosi nowości. Za pomocą tych technologii jesteśmy w stanie efektywniej docierać do klientów, skuteczniej edukować m.in. studentów, szkolić pracowników i specjalistów, którzy mają szansę ćwiczyć w warunkach odpowiadających rzeczywistym. Te rozwiązania lepiej przygotowują nas do tego, co niespotykane lub do sytuacji na tyle rzadko występujących, że dotąd nie było możliwości realnie sprawdzić, jak bylibyśmy w stanie się zachować, zareagować.

VR i AR w przyszłości

Obie technologie wydają się stwarzać nieograniczone możliwości, bo przecież wychodzą poza świat rzeczywisty, a to oznacza szansę na wchodzenie w interakcje, które realnie byłyby niemożliwe. Rozwojowość tych technologii wpływa już dziś na szereg dziedzin, a ogromny potencjał stwarza duże pole do popisu praktycznie w każdej branży czy dziedzinie życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here