Specyfika języka JAVA na podstawie gry Minecraft

Minecraft jest bezsprzecznie światowym fenomenem w branży szeroko pojętej elektronicznej rozgrywki. Tytuł ten, opracowany od A do Z na Java Software, już w momencie premiery okazał się hitem absolutnym i ciągle zdaje się zyskiwać na popularności – obecnie sprzedano już grubo ponad sto milionów kopii. Jej fenomen wiąże się ze stosowaniem w niej rozwiązań, które wydają się archaiczne. Rozpikselowana grafika, banalna mechanika, prosta muzyka… Całości tego wizerunku mocno w stylu retro dopełnia zdecydowanie fakt, że napisana została w języku programowania, który praktycznie nie jest stosowany w grach komputerowych. Warto się temu przyjrzeć trochę bliżej.

Mojang AB, czyli outsource Java?

Mojang AB to firma, w której skład wchodzą twórcy wspomnianej gry i bezsprzecznie można ich nazwać grupą outsource Java, bowiem wykorzystali oni nie tylko rozwiązania dostępne domyślnie w ramach zestawu narzędzi Java Development, ale i znacząco to oprogramowanie zmodyfikowali na swoje potrzeby. Nikt nigdy nie zdecydował się na takie rozwiązanie, nie mówiąc już o pisaniu w tym języku gier z zamysłem sprzedawania ich w setkach milionów egzemplarzy. Javę wybrał niejako ojciec całego tytułu w czasach, gdy pracował nad grą sam i dopiero po jakimś czasie zatrudnił kolejnych fachowców, umiejących poruszać się po narzędziach java development. Zadał i właściwie cały czas zadaje kłam na wskroś fałszywym tezom, jakoby pisanie aplikacji w tym języku programistycznym było równoznaczne z niezwykle powolnym ich działaniem – jak widać, wszystko może pięknie działać, ale trzeba się po prostu bardzo dobrze znać na swoim fachu.

Java Software na stu dwudziestu milionach komputerów.

Można bezpiecznie założyć pewną tezę, że Minecraft bardzo znacząco przyczynił się do popularyzacji Java Software w Szwecji, czyli w kraju pochodzenia twórców, a w dalszej kolejności na całym świecie. Miliony graczy musiało bowiem upewnić się, że posiada na swoim komputerze stosowne oprogramowanie, by tę grę w ogóle uruchomić. Na tym zyskała cała branża twórców tworzących w języku Java – ich aplikacje nie zniechęcały już do siebie użytkowników koniecznością zainstalowania niespecjalnie popularnego rozwiązania.

Minecraft jest fenomenem i nie powstałby, gdyby nie Java. Java natomiast ma ogromny dług wdzięczności wobec tej gry z uwagi na jej przyczynienie się do popularyzacji tego języka na całym świecie. Piękna zależność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here