Przegląd popularnych interfejsów równoległych i szeregowych do przesyłu danych

W użyciu istnieje wiele interfejsów szeregowych oraz równoległych, które umożliwiają transmisję danych między komputerem a podłączanymi do niego urządzeniami. Sprawdź najpopularniejsze interfejsy szeregowe i równoległe.

Interfejs szeregowy a równoległy – czym się różnią?

Interfejsy szeregowe (z ang. Serial Port) to interfejsy, które przekazują pakiety danych w formie jednego ciągu bitów. Interfejsy te zwykle posiadają układ scalony UART, którego zadaniem jest kodowanie i dekodowanie ciągów bitów na bajty oraz bajtów na bity w trakcie transmisji.

Układ ten działa asynchronicznie. Dodatkowo wyposażony jest w bufor, aby móc wprowadzać do pamięci chwilowej dane w przypadku szybszych transmisji informacji.

Interfejsy równoległe (z ang. Parallel Port) przesyłają pakiety informacji równocześnie kilkoma przewodami. Każdy z przewodów transportuje wyłącznie jeden bit informacji.

Popularne interfejsy równoległe

Wśród powszechnie wykorzystywanych interfejsów równoległych w informatyce i technice cyfrowej należy wymienić przede wszystkim porty LPT i PCMCIA.

Port LPT (IEEE 1284) to 25-pinowy port równoległy służący do podłączania do komputera urządzeń peryferyjnych. Interfejs powstał w 1994 roku. Pozwalał na transmisję do 5 metrów, a w przypadku skręconych przewodów do 2 metrów, zapewniając transmisję danych z prędkością ok. 2 Mb/s. Został wyparty przez port USB i FireWire.

Port PCMCIA stanowi obecnie port obsługujący karty rozszerzeń. Interfejsy te obsługują karty typu I, II i III, a samo gniazdo umożliwia transfer danych o prędkości do 132 MB/s.

Popularne interfejsy szeregowe

Porty szeregowe wykorzystywane w komputerach stacjonarnych stanowią nieco liczniejszą grupę interfejsów. Wśród najczęściej stosowanych należy wymienić przede wszystkim port COM, czyli inaczej gniazdo RS-232. Pozwala ono na podłączanie urządzeń peryferyjnych i urządzeń DCE, gwarantując transfer z prędkością do 20 kbit/s na odległość do 15 m.

Kolejnym portem, który coraz stosowany jest coraz rzadziej w komputerach PC, jest interfejs PS/2. Jest to kolejny port komunikacyjny pozwalający na podłączanie myszy i klawiatury. Obecnie port ten został zastąpiony przez interfejs USB.

Interfejs DSub stanowi standard składający się z 5 wariantów konstrukcyjnych. Złącze to umożliwia transfer sygnału wideo między komputerem a monitorem o maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli i przy odświeżaniu obrazu na poziomie do 85 Hz.

Port DIN to interfejs stosowany w komputerach i urządzeniach audio. Interfejs ten był kiedyś określany mianem wtyku diodowego. Wyróżniamy aż 9 wariantów konstrukcyjnych złącza DIN, które różnią się między sobą liczbą i ułożeniem wtyków.

Kolejnym interfejsem wykorzystywanym do łączenia zewnętrznych pamięci masowych jest złącze eSATA. eSATA w wersji II umożliwia zachowanie przepustowość transmisji sygnału na poziomie do 300 MB/s.

Warto również wspomnieć o interfejsie FireWire, który pozwala na szybki transfer danych ogólnego przeznaczenia. FireWire 800 pozwala na przesyłanie danych z prędkością 800 Mbit/s na odległość do 4,5 metra.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here