Czym zajmuje się osoba zatrudniona na tym stanowisku? Na jakie może liczyć wynagrodzenie? W jakich rejonach kraju najłatwiej znajdzie pracę? Programista baz danych to z pewnością zawód z przyszłością.
Jest oczywiście specjalistą z branży IT, potocznie zwanej informatyką. Zna języki programowania, nierzadko również w mniejszym lub większym stopniu architekturę systemów komputerowych. Ze względu na specyfikę swojej pracy, może spędzać w niej zarówno bardzo wiele godzin, jak i pracować zdalnie w porach, które sam wybierze. Wszystko zależy od szczegółów umowy, jaką z pracodawcą podpisze programista baz danych.
Zazwyczaj jego stanowisko znajduje się pionie IT firmy
Bywa, że jest ono mocno od reszty oddzielone, na przykład ze względu na poufność danych, czy też wewnętrzne procedury bezpieczeństwa informatycznego firmy. Do bezpośrednich obowiązków programisty baz danych należy organizacja i optymalizacja struktur odpowiadających za gromadzenie, magazynowanie i przetwarzanie informacji w postaci elektronicznej.
Wszelkiego rodzaju modyfikacje już istniejących zbiorów również leżą w gestii programisty baz danych. Nierzadko osoby zatrudnione na tym stanowisku zajmują się także projektowaniem, aktualizacją i implementacją interfejsu dostępu dla przeciętnego użytkownika. W definicji programista baz danych kryje się całe mnóstwo zadań związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych.
Ze względu na tak zróżnicowane i obszerne zarazem obowiązki, wynagrodzenia osób zatrudnionych na stanowisku programista baz danych, również bardzo różnią się od siebie nawet w obrębie jednego województwa czy wręcz dzielnicy miasta. Wszytko zależy od naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, biegłości w obsłudze komputera, ale także charakterystyki miejsca pracy.
Z całą pewnością stwierdzić jednak można, że wynagrodzenia programisty bazy danych znacząco przewyższają najniższe wynagrodzenie. Coraz częściej przewyższają również średnie wynagrodzenie krajowe. Jeśli dodamy do tego komfortowe warunki pracy, nierzadko służbowy laptop z nielimitowanym dostępem do internetu i elastyczne grafiki, okazać się może że posada programisty baz danych dla wielu może być szczególnie atrakcyjna.
Pracę na tym stanowisku najłatwiej znaleźć oczywiście w większych aglomeracjach. Pamiętajmy że im większe miasto, tym więcej firm, które są naszym potencjalnym pracodawcą. Nie możemy również pominąć faktu zagęszczania pewnego typu biznesu w określonym regionie. Jeżeli kandydat na programistę baz danych, oprócz wykształcenia stricte informatycznego, będzie również posiadał wiedzę z zakresu działalności firmy, do której aplikuje, jego szansę na osiągnięcie sukcesu i zatrudnienie znacząco wzrastają.
Warto więc ewentualne poszukiwania pracy w charakterze programisty baz danych rozpoczynać w regionach, które skupiają firmy działające w znanych nam sektorach biznesowych czy przemysłowych. Alternatywą jest znalezienie pracy przez internet.
Wtedy zazwyczaj jesteśmy panami własnego czasu, co zwykle bywa pociągające do momentu, w którym na przykład w wyniku awarii, musimy zarwać nockę, aby wywiązać się z naszych obowiązków. Praca zdalna oferuje nam możliwość spędzania czasu w domu i większą elastyczność w doborze roboczogodzin. Charakter stanowiska, na którym zatrudniony jest programista baz danych, nierzadko sprzyja właśnie pracy zdalnej.
Bez względu na to, czy pracować będziemy stacjonarnie, czy przez internet, doświadczenie zdobyte jako programista baz danych z pewnością zaowocuje w przyszłości. Jest to jedna na najbardziej obszernych dziedzin IT, łącząca w sobie konieczność posiadania wiedzy z rozmaitych gałęzi nauki i przemysłu, z biegłością obsługi komputera, znajomością podstaw języków programowania oraz kreatywnością i umiejętnością analitycznego myślenia.
Osoby, które zrobiły karierę w tym zawodzie, z pewnością nie mogą narzekać na brak ofert pracy od konkurencji. Taka tendencja utrzymywać się będzie jeszcze bardzo długo, ponieważ wraz z rozwojem przemysłu wykładniczo wzrasta liczba danych, które należy zmagazynować, przetworzyć, zoptymalizować. A przecież właśnie tym zajmuje się programista baz danych.
Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej absolwentów szkół, którzy nie ukończyli kierunków związanych z tym zawodem, decyduje się na rozpoczęcie dodatkowej nauki w uczelniach oferujących możliwość zdobycia tytułu programista baz danych. Świadczy to niewątpliwie o dużej popularności tego zawodu i sporym zapotrzebowaniem na rynku pracy zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.