Planowanie produkcji z systemem APS

0
1561

Planowanie produkcji tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim nieprzewidzianym sytuacjom, które mogą się wydarzyć. Konieczność natychmiastowej zmiany planu produkcji stanowi duży problem nawet dla doświadczonych planistów. Dlatego właśnie wiele firm postawiło na wdrożenie nowoczesnego systemu APS.

Czym jest system APS?

System APS to oprogramowanie, które wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji. Dzięki temu system jest w stanie zaplanować produkcję, kierować pracownikami, zmienić plan produkcji w nagłej sytuacji, jak również zaalarmować użytkownika w przypadku pojawienia się określonego ryzyka. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w większości zakładów sytuacje „awaryjne” zdarzają się na co dzień. Możemy do nich zaliczyć chociażby pilne zamówienie, które wymaga natychmiastowej korekty planu produkcyjnego.

Na czym polega planowanie produkcji przez APS?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, system APS odpowiada za planowanie produkcji w zakładzie. Co istotne, system może obsługiwać dowolny typ produkcji w tym przede wszystkim:

  •         Sekwencyjną
  •         Liniową
  •         Jednostkową
  •         Małoseryjną
  •         Seryjną
  •         Masową

Oprócz tego system APS umożliwia przygotowanie planu obejmującego montaż, prace projektowe i budowlane, jak również prace służb serwisowych. Funkcja planistyczna pozwala na szybkie i sprawne przeplanowanie procesu produkcji za pomocą kilku kliknięć. System w tym czasie dokonuje analizy dziesiątek zmiennych oraz różnego rodzaju wyjątków. Program uwzględnia terminy, ludzi, harmonogram zmian, dostępność surowców i narzędzi, wydajność poszczególnych stanowisk, technologie, a nawet plan urlopów.

Na czym polegają symulacje What-If?

Symulacje What-If, które są jedną z funkcjonalności systemu APS, umożliwiają obniżenie do minimum ryzyka związanego z produkcją. Istnieje możliwość zadania systemowi dowolnych zmiennych, na podstawie których wykona stosowną symulację. Dzięki temu w mgnieniu oka można sprawdzić jaki wpływ na produkcję będzie miał zakup nowej maszyny czy zatrudnienie określonej liczby pracowników. Ponadto system pozwala na symulację zmiany kolejności zleceń pod kątem zapotrzebowania na surowce i siłę roboczą. Wszystko to w wyniku kilku kliknięć myszką.

Jak obliczyć zapotrzebowanie materiałowe i ludzkie?

Zachowanie płynności i wydajności produkcji zależy przede wszystkim od zasobów ludzkich oraz dostępności surowców. Idąc dalej, ciągłość produkcji jest zależna od:

  •         Minimalnych stanów magazynowych surowców, materiałów i półproduktów
  •         Konfiguracji zmian pracowniczych i brygad
  •         Macierzy uprawnień
  •         Aktualizacji danych w czasie rzeczywistym

Kontrola tych elementów przez człowieka byłaby potężnym wyzwaniem. APS system aktualizuje te informacje na bieżąco, alarmując w przypadku zagrożenia ciągłości i wydajności produkcji.

System planowania produkcji APS to prawdziwy kombajn posiadający wręcz niezliczoną liczbę funkcjonalności i zastosowań. Oprócz planowania produkcji pozwala również analizować opłacalność kooperacji z podwykonawcami oraz kontrolować ich działania. Jest to z pewnością narzędzie, bez którego trudno obejść się w nowoczesnej firmie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here