Kosmetyki są wyjątkową grupą produktów. Mają ułatwić dbanie o nasz wygląd, kondycję naszej skóry itp. Dzięki temu można dłużej zachować zdrowy i korzystny wygląd. Nie zmienia to jednak faktu, że kosmetyki powinny posiadać odpowiednie opakowania. Pojemniki, w których są przechowywane są te substancje, powinny umożliwiać bezpieczny transport i być odpowiednio zabezpieczone.
Rodzaje opakowań na kosmetyki
Jeśli chodzi o podkłady do makijażu, serum do włosów i wszystkie inne produkty, których używa się w niewielkiej ilości, to najlepiej sprawdzają się butelki posiadające aplikator. Z kolei na wszelkie toniki i szampony lepsze będą większe butelki z nakrętką. Takich kosmetyków używa się znacznie częściej i w większych ilościach. Dlatego zbyteczne jest, aby umieszczać je w niewielkich butelkach z aplikatorem, a następnie naciskać aplikator wielokrotnie, by uzyskać odpowiednią ilość szamponu. Z kolei słoiki plastikowe świetnie sprawdzą się jako opakowania na kremy, żele itp. Oczywistym rozwiązaniem w branży kosmetycznej są także butelki wyposażone w pędzelek. Jest to już dedykowane rozwiązanie, stworzone z myślą o lakierach do paznokci. Mała butelka zapewnia dobrą jakość produktu przez cały okres użytkowania, natomiast pędzelek pozwala precyzyjnie nakładać produkt na paznokcie. Właśnie taki asortyment produktów można znaleźć na stronie internetowej http://www.kosmetyczne-opakowania.pl/. Szeroki wybór opakowań kosmetycznych zachęca do skorzystania z oferty.
Z czego wykonuje się opakowania na kosmetyki?
Opakowania na kosmetyki wykonuje się najczęściej ze szkła lub tworzyw sztucznych. Szkło wygląda bardzo efektownie, natomiast jest ciężkie, nieporęczne oraz grozi uszkodzeniem podczas transportu i innych operacji. Z kolei tworzywa sztuczne są o wiele bardziej przystępne. Po pierwsze są bardziej wytrzymałe, dlatego że nie kruszą i nie tłuką się jak opakowania szklane. Po drugie są lżejsze, co generuje znacznie mniejsze koszty transportu i magazynowania. Opakowania z tworzyw sztucznych najczęściej wykonuje się z HDPE czyli polietylen o dużej gęstości. Otrzymuje się go w wyniku polimeryzacji niskociśnieniowej. Odznacza się on cechami, które czynią go jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji opakowań. Oto one:
- twardszy w porównaniu z PE-LD,
- wyższa wytrzymałość mechaniczną,
- wyższa temperaturę topnienia (125 °C),
- wyższa barierowość w stosunku do gazów,
- wyższa odporność chemiczną,
- mniej przezroczysty (mlecznobiały).
Są to cechy poszukiwane w branży kosmetycznej. Ciężko wyobrazić sobie słoiki do kosmetyków wykonane z PET. Mogły by one sprawiać problemy i nie zabezpieczać dokładnie produktu. Natomiast opakowania wykonane z HDPE zapewniają odpowiednie zabezpieczenie oraz prezentują się dobrze i profesjonalnie.