Sport odgrywa istotną rolę w życiu człowieka już od starożytności. U zarania dziejów ekscytowano się walkami gladiatorów czy rzutem oszczepem. Dzisiaj funkcjonuje wiele dyscyplin sportowych, które z roku na rok zdobywają coraz więcej pasjonatów. Ludzie traktują sport jako zainteresowanie, któremu mogą poświęcić swoją uwagę po zakończonej pracy, jest dla nich odskocznią od codziennych zmartwień i trosk. Z uwagi na to, że sport jest pasją widoczną w życiu wielu osób, a jego dyscypliny są podziwiane na całym świecie, poszczególne firmy zaczęły wykorzystywać jego specyfikę do reklamowania swoich usług. Tak powstał marketing sportowy. Dzisiaj jego działania są widoczne np. w meczach piłkarskich – piłkarze na koszulkach mają reklamy sponsorów, a wokół murawy pokazują się banery promujące firmy. Jakie rodzaje marketingu sportowego możemy wyróżnić i czym się charakteryzują?
Na czym polega marketing sportowy?
To ogół działań, których celem jest wykorzystanie rozmaitych narzędzi do promowania usług lub produktów. Cel działań wiąże się także z budowaniem relacji pomiędzy sportem a określonym produktem. Przykładem takiej współpracy jest m.in. relacja Roberta Lewandowskiego, znanego polskiego piłkarza, z markę Gillette.
Zdarza się, że całe przedsiębiorstwa reklamują się poprzez sport oraz związane z nim wydarzenia. W takich sytuacjach najczęściej stosowaną formą marketingu jest sponsoring. Jego zastosowanie można zobaczyć na billboardach czy koszulkach reprezentowanych podczas meczów. Badacze marketingu sportowego informują, że sponsoring jest najpopularniejszą formą tego rodzaju marketingu.
Innym rodzajem marketingu sportowego jest marketingu usług i produktów sportowych. Kierowany jest na ogół do fanów sportu i różnorakich gadżetów z nim związanych. Stosowane narzędzia marketingowe są kierowane do wybranych grup docelowych po to, aby np. zaprosić do udziału w konkursach sportowych, ważnych imprezach i wydarzeniach czy nabycia gadżetów. Ten rodzaj marketingu jest na ogół stosowany wśród lokalnych społeczności oraz w pobliżu sportowych obiektów. Najczęściej stosowanymi narzędziami marketingowymi są w takich przypadkach billboardy, plakaty czy ulotki, a także reklamy w mediach.
Do rodzajów marketingu sportowego można także zaliczyć marketing organizacji sportowych, a także działania mające na celu promocję danego sportowego produktu. Ponadto, ten rodzaj marketingu sportowego wiąże się także z funkcjonowaniem organizacji sportowej, a także porozumiewaniu się jej z najbliższym otoczeniem – firmami, fanami a także realnymi widzami. Działania w obrębie tego rodzaju marketingu skupiają się przede wszystkim na odszukaniu najbardziej pożądanych grup docelowych oraz docieraniu do nich. Wśród grup można wyróżnić widzów, sponsorów oraz instytucje zajmujące się funduszami na rzecz rozwoju sportu.
Mówiąc o marketingu sportowym, można utożsamiać go z różnymi, powyższymi typami marketingu. Istotne są tutaj promocje imprez sportowych wśród grup dotychczas nieinteresujących się tego typu rozrywką. W takim przypadku reklamowanie marki czy promowanie konkretnego produktu jest mniej istotne i nie jest celem priorytetowym. Wspominając przykład piłki nożnej, wśród piłkarzy popularne są wyjazdu na sparingowe mecze do innych klubów, nawet do najdalszych zakątków globu.
Istotne zadanie w marketingu sportu mają do zrealizowania rozpoznawalne nazwiska
Dzięki ich zastosowaniu marketing sportu przekonuje do swoich działań nowe grupy osób, a znane nazwiska mają zachęcić niezdecydowanych jeszcze, potencjalnych pasjonatów sportu. W kolejnym kroku, kiedy nowe osoby nabędą sportowe zainteresowania, według zamierzeń regularnie powinny śledzić sportowe poczynania, uczestniczyć w takich wydarzeniach jak ligi mistrzów, mecze i mistrzostwa.
Podsumowując, warto dodać, że marketing sportowy będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu. Wpływ ma na to głównie prowadzony styl życia, ciągły stres, który towarzyszy wielu osobom. Odskocznią od szarej egzystencji będzie sport, który zapewni moc niezwykłych przeżyć, ekscytacji połączonej z satysfakcją w momencie, kiedy wspierana drużyna wygra mecz.
Z punktu widzenia biznesowego, dla marketerów bardzo ważne jest, aby sport zdobywał kolejne rzesze fanów, który wiedzeni sympatią do danej drużyny sportowej, byli w stanie zrobić dla niej wiele – kupić koszulkę z wizerunkiem ulubionego piłkarza, pójść na mecz, a także specjalne wydarzenia wiążące się bezpośrednio ze wspieraną drużyną. Marketing sportu pokazuje, jak łatwo można promować określone produkty czy firmy, bazując na pozytywnych emocjach i zainteresowaniach. Ze sportem można połączyć tak naprawdę wiele produktów, które nie są utożsamiane z aktywnym trybem życia i zdrowym odżywianiem, jak piwo czy chipsy.