Umiejętność programowania CNC jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych na rynku pracy w branży przemysłowej. Poszukiwani specjaliści mają szansę na duże zarobki i stałą pracę. Pozostaje jednak odpowiedź na dwa pytania: jak stać się takim specjalistą i tym samym jak programować CNC?
Jak programować CNC? Przede wszystkim należy mieć wiedzę dotyczącą działania obrabiarek CNC (tokarek i frezarek), a także znać się na właściwościach fizycznych danych materiałów do obróbki, głównie metali. Mając już gruntowną wiedzę o maszynach sterowanych numerycznie, należy także dowiedzieć się, jakie punkty mają dane obrabiarki, po co dokonuje się pomiarów narzędzi i w jaki sposób można je przeprowadzać, uwzględniając przy tym resztę parametrów, takich jak kwadrant pracy, promień płytki, liczba ostrzy.
Jak programować CNC?
Programowanie CNC jest ściśle związane z układem współrzędnym, umożliwiającym określenie konkretnych parametrów położenia ruchomych elementów obrabiarki. To właśnie na podstawie stworzonego układu współrzędnych maszyny sterowane numerycznie są w stanie zapewnić prawidłowe i precyzyjne wycięcie pożądanych elementów. Wyróżnia się trzy układy współrzędnych:
- Maszynowy układ współrzędnych – zdefiniowany przez elementy konstrukcyjne obrabiarki. Układ ten nie jest obostrzony żadnymi normami, ponieważ dotyczy ścisłej konstrukcji konkretnej obrabiarki.
- Bazowy układ współrzędnych – odnosi się do zamocowanego na obrabiarce przedmiotu. Jest to układ prostokątny i prawoskrętny.
- Układ współrzędny przedmiotu obrabianego – jest to przekształcenie układu bazowego zgodnie z regułami matematycznymi.
Rozpoczynając pracę nad definiowaniem układu współrzędnych, należy pamiętać, że zawsze odnosi się on do przedmiotu obrabianego, który przyjmuje się jako obiekt nieruchomy. Kolejną istotną cechą układu współrzędnych dla obrabiarek CNC jest jego prawoskrętność i prostokątność, z oznaczeniem osi liniowych jako X, Y, Z, a osi obrotowych jako A, B, C. Zwroty dodatnie przyjmuje się zgodnie z popularną zasadą śruby prawoskrętnej.
Praca obrabiarki CNC
W skrócie programowanie CNC to odpowiedni zapis ruchów, wykonywanych przez obrabiarkę w celu osiągnięcia pożądanego wyglądu elementu. Programowaniu towarzyszą dwa główne ruchy:
- sterowanie w sposób ciągły – to ruchy liniowe i obrotowe, stanowiące główną część programu,
- sterowanie w sposób dyskretny – jest związane z ruchami pomocniczymi, tj. otwieraniem i zamykaniem podtrzymki.