Obecnie praca na budowie odbywa się znacznie sprawniej, szybciej i bezpieczniej niż przed laty. Panują tam także o wiele bardziej komfortowe warunki pracy. Jednym z głównych powodów, które na to wpłynęły było pojawienie się nowych, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, a także udoskonalenie tych, które stosowane były przez lata. Zmiany związane były między innymi z wykorzystaniem innych, trwalszych i łatwiejszych w zastosowaniu i modyfikacji materiałów, z których wykonywane są poszczególne elementy konstrukcyjne. Jednym z przedsięwzięć budowlanych, które zostały dzięki temu usprawnione było zabezpieczanie wykopów.
Zabezpieczanie wykopów
W zdecydowanej większości przypadków prace na placu budowy związane są z koniecznością wykonania wykopów. Jako, że mogą one stanowić zagrożenie dla osób przebywających na budowie i w bezpośrednim jej sąsiedztwie, znacznie spowolnić pracę i spowodować szereg innych problemów konieczne jest zabezpieczenie wykopów na przykład przed osuwającym się stropem czy też wodą – zarówno gruntową, jak i deszczową.
Różne metody zabezpieczania wykopów
Wyróżnić możemy wiele rodzajów metod wykorzystywanych do zabezpieczania wykopów. Najpopularniejsze spośród nich to tak zwana odbudowa berlińska, po raz pierwszy wykorzystana podczas budowy berlińskiego metra pod koniec XIX wieku, skąd też więła się jej nazwa; odbudowa paryska, zmodyfikowana wersja odbudowy berlińskiej, a także wykonanie ścianek szczelnych bądź palisady.
Każda z tych metod ma inne zastosowanie i sprawdzi się lepiej od innych w konkretnych warunkach. Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu konkretnej metody warto dokładnie przeanalizować wszelkie plusy i minusy. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo – zarówno dla osób pracujących przy danej konstrukcji, mieszkających w pobliżu (podkopy mogą uszkodzić fundamenty innych budynków itd.), ale także zabezpieczenie mienia. Sprzęt budowlany i inżynieryjny jest bardzo kosztowny, dlatego także on powinien być odpowiednio chroniony.
Do wykonania każdej z metod zabezpieczania wykopów, które wymienione zostały powyżej wykorzystać można różnego rodzaju materiał o odpowiednich do danych warunków funkcjach.
Inne czynności, wykonywane do usprawnienia pracy na budowie, do których wykorzystać można innowacyjne metody i materiały to między innymi deskowania stropowe oraz wykonywane kotw gruntowych.
Deskowanie stropowe
Mianem deskowania określa się wykonanie formy, której celem jest nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Forma ta nazywana jest szalunkiem bądź także deskowaniem. Niegdyś do wykonanie tego typu konstrukcji wykorzystywane były drewniane deski, obecnie stosować można różne materiały, w zależności od indywidualnych potrzeb,
Kotwy gruntowe
Kotwy gruntowe to konstrukcje wykorzystywane do wiele rzeczy, głównie w celu wykonania wzmocnień. Jest to prosty i nieskomplikowany element konstrukcyjny składający się z głowicy, cięgna i buławy. Kotwa nie jest jednolitym elementem, dokonać można podziału ze względu na kilka kategorii. Do wykonania tego elementu także wykorzystywane są obecnie materiały o wiele trwalsze i dające szersze możliwości niż niegdyś.