Frezarka do drewna to niezastąpione urządzenie w wielu warsztatach i zakładach stolarskich. Najprostsze modele doskonale sprawdzają się także w przydomowych garażach i są chętnie stosowane przez amatorów. Co trzeba wiedzieć o frezarce do drewna? Jakie funkcje i zastosowanie warto poznać?
Nowoczesna frezarka do drewna
Czym jest frezarka do drewna? Najprościej mówiąc, jest to nowoczesne narzędzie wieloostrzowe, które pozwala na obróbkę wielu elementów drewnianych. Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, nazywanej także obróbką wiórową. Znajduje zastosowanie w powierzchniach profilowanych i płaskich oraz do kształtowania kół zębatych, gwintów i rowków. Dodatkowo frezarka jest nieoceniona wtedy, gdy wykonujemy żłobienia i dekoracje w materiałach.
Do czego służy frezarka?
Jakie czynności wykonamy z pomocą frezarki? Przede wszystkim możemy:
- Frezować wręgi, wypusty i rowki
- Obrabiać krawędzie zakrzywione i proste
- Wycinać kształty oraz rzeźbić
- Profilować, zaokrąglać i wykańczać krawędzie itp.
Frezarka sprawia, że z powodzeniem nadamy odpowiedni kształt przedmiotom z drewna, metali, tworzyw sztucznych lub innych materiałów skrawalnych. Z kolei frezarka do drewna posłuży nam do wykańczania, skrawania, tworzenia otworów, czy też zaokrąglania grzbietów. Jak widzimy, urządzenie tego typu ma wiele zastosowań, przy czym wiele zależy od tego, jaki frez wybierzemy!
Frezarki dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe
Warto zauważyć, że najważniejszym elementem do obróbki frezarką jest frez. Jest on zamocowany w głowicy urządzenia (wrzecionie). Ma za zadanie wykonywać ruch obrotowy i przemieszczać się względem obrabianego materiału, jednocześnie zdejmując jego nadmiar. Co ciekawe, pozycja ułożenia wrzeciona ma wpływ na rodzaj urządzenia. To oznacza, że do wyboru mamy frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Jeśli chodzi natomiast o budowę urządzenia, wyróżnia się narzędzia jedno- i wielowrzecionowe. Sporą popularnością na rynku cieszą się także frezarki przenośne, a ostateczny wybór jest zależny od wykonywanych czynności i potrzeb użytkownika.