Czym są panele fotowoltaiczne i czy warto się na nie zdecydować

Panele fotowoltaiczne to inaczej baterie słoneczne. Czasami się je myli z kolektorami słonecznymi, chociaż są to całkiem różne instalacje. Panele słoneczne odpowiadają za zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Co musimy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych? Czy warto się na panele fotowoltaiczne zdecydować? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika jest inaczej przetwarzaniem słonecznego światła na energię elektryczną jak powstaje dokładnie zjawisko wytwarzania prądu w taki sposób? Otóż, naświetlane zostaje fotoogniwo, które zawiera krzem. Wówczas pomiędzy warstwą górną i dolną pojawia się napięcie, które przekracza w ogniwie pojedynczym minimalnie nieco ponad 0,5 V. Takie ogniwo wówczas wytworzyć może średnio około 2 W mocy. Aby napięcie, jak i także moc ogniwa można być uzyskać znacznie większe, łączy je równolegle bądź też szeregowo.

Czy to opłacalna inwestycja?

Oczywiście, panele słonecznie nie należą do rozwiązań najtańszych. Aby inwestycja w panele słoneczne się opłaciła, musi upłynąć przynajmniej kilka lat od momentu ich zainstalowania. Właśnie dlatego rozwiązaniem możliwie najlepszym jest zakup paneli słonecznych za granicą. Wówczas będzie taniej, chociaż przez to nie otrzymamy najprawdopodobniej na nie gwarancji.

Czy zastanawiasz się, ile trzeba tak właściwie wydać pieniędzy na panele fotowoltaiczne? Wszystko jest tak naprawdę zależne od tego, ile ich chcemy położyć oraz jaka nas interesuje moc fotowoltaicznych paneli. Jeśli chcemy mieć instalację o mocy szczytowej pojedynczego panelu 250 Wp, to one będą kosztował około siedmiuset złotych za sztukę.

Zależnie od tego, ile sztuk paneli będziemy potrzebować, taki będzie koszt łączny samych paneli. Rzecz jasna, do tego dochodzi także falownik (a więc inwerter), który kosztuje około pięciu tysięcy złotych. To on właśnie umożliwia zmianę parametrów prądu, który płynie od urządzeń poszczególnych w domu. Kolejne kilka tysięcy złotych to mocowanie paneli, akcesoria, przewody oraz oczywiście montaż instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej koszt całości będzie się wahać pomiędzy dwadzieścia a trzydzieści tysięcy złotych.

Więcej informacji: Panele fotowoltaiczne Pomorskie – zobacz, co zyskasz dzięki instalacji paneli słonecznych.

Musimy pamiętać o tym, że decydując się na instalacje o umiarkowanej mocy, możemy ją spożytkować bez akumulowania w około trzydziestu procentach. W takiej sytuacji zwrot nakładów może być o wiele dłuższy. Warto zatem, aby oddawać wszelkie nadwyżki do sieci. W takiej sytuacji będzie otrzymywać upust w opłatach za energię, która pobierana będzie z niej. Takowe rozwiązanie pozwoli nam na zwrot kosztów wydanych na zakup fotowoltaicznych paneli, który to nastąpi maksymalnie do dziesięciu lat. Jest to jak najbardziej opłacalne. Możemy sobie śmiało powiedzieć, że zwrot kosztów jest tylko i wyłącznie kwestią czasu. Oczywiście doradca do spraw fotowoltaiki wszystko nam dokładnie obliczy. Nie musimy się o to martwić. W takiej sytuacji powinniśmy zaufać ekspertom w tej właśnie dziedzinie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here