Keylogger pozwala na rejestrację i zapis wszystkich treści wprowadzanych do komputera, a co za tym idzie, na zdobycie ogromnej ilości danych z konkretnego urządzenia. Występuje w formie programu do zainstalowania na komputerze lub niewielkiego urządzenia, które podpina się bezpośrednio do niego. Produkowane dziś keyloggery oferują wiele opcji dodatkowych jak na przykład wysyłanie danych na maila. Jakie urządzenia dostępne są na rynku i czym się różnią?
Działanie i rodzaje keyloggerów
Działanie keyloggerów opiera się na przechwytywaniu i zapisywaniu wszystkiego, co użytkownik wpisuje na klawiaturze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, które podzielić można jednak na dwa podstawowe rozwiązania technologiczne: keyloggery programowe i sprzętowe.
Keyloggery programowe (inaczej nazywane systemowymi) wymagają zainstalowania na komputerze odpowiedniego programu, który umożliwi śledzenie aktywności użytkownika.
Keyloggery sprzętowe
Keyloggery sprzętowe pozwalają na monitorowanie aktywności na danym komputerze bez potrzeby instalacji specjalnych programów, a co za tym idzie, bez ingerencji w system operacyjny. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko wykrycia, a rejestrowanie
danych jest niezwykle proste i nie wymaga żadnej wiedzy technologicznej. Keyloggery sprzętowe są niewykrywalne przez żadne programy antywirusowe, a ich niepozorny wygląd pozwala na bezproblemową kontrolę komputera.
Istnieją różne formy keyloggerów sprzętowych. Możliwy jest wybór urządzenia, które zaimplementowane zostanie w komputerze już na etapie jego produkcji lub takiego, które umieszczone zostanie pomiędzy złączem klawiatury a komputerem. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest keylogger w formie złącza USB. Takie urządzenia charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i pozwalają na prostą, samodzielną instalację oraz łatwe odczytanie uzyskanych danych. W tym celu należy jedynie przełączyć keylogger w tryb pendrive’a i zapoznać się z informacjami na własnym komputerze.
Do czego wykorzystywane są keyloggery?
Keyloggery pozwalają na kontrolę zarówno komputera domowego, jak i firmowego.
Wykorzystywane są między innymi przez zaniepokojonych rodziców, którzy chcą wprowadzić kontrolę rodzicielską komputera dziecka. Dzięki temu mogą uzyskać informacje o tym, z kim pociecha się kontaktuje i jakie treści przegląda w przeglądarce. Pozwala to na szybką reakcję, jeśli sytuacja okazuje się niebezpieczna dla dziecka.
Z keyloggerów sprzętowych korzystają również pracodawcy, którzy chcą mieć pewność co do jakości i efektywności pracy swoich podwładnych. Dane uzyskane poprzez keyloggery pozwalają na nadzór pracownika.
Keyloggery sprzętowe wykorzystywane bywają również w celu weryfikacji podejrzeń. Przykładem może być oskarżenie o zdradę partnera czy partnerki lub przypuszczenie, że ktoś korzysta z prywatnego komputera bez naszej wiedzy czy zgody.