beton

Zanim zabierzemy się za pozornie łatwe zadanie, jakim jest wylanie posadzki, pamiętajmy o tym, że każda praca budowlana, nawet ta najmniejsza, jak malowanie ścian wymaga od nas odpowiedniego przygotowania się. Przed podjęciem wyboru i decyzji, jaki beton na posadzkę wybrać, warto zaczerpnąć porady fachowca, jeśli nigdy nie mieliśmy okazji sami wykonywać tego typu prac.

Rodzaje betonu

Beton dzieli się na poszczególne klasy oraz rodzaje. Dzięki temu, że istnieją różne klasy betonu: beton lekki, beton zwykły oraz ciężki, które różni od siebie oczywiście ciężar objętościowy możliwości w budownictwie są nieograniczone.

Betony lekkie stosuje się do wykonywania elementów ściennych i stropowych średniowymiarowych i drobnowymiarowych (np. bloczki ścienne). Sprawdzają się jako warstwa wyrównawcza i podkładowa.

Beton zwykły wykorzystuje się do tworzenia elementów konstrukcyjnych z betonu i żelbetu. Może mieć ciężar objętościowy od 2000 do 2200 kg/m3 lub od 2200 do 2600 kg/m3.

Cięższy z nich powstaje z mieszanki kruszyw naturalnych i łamanych i używa się go do wytwarzania elementów o wysokiej izolacyjności cieplnej, np. ścian osłonowych. Jest mocny i ciężki, jednak po stwardnieniu ulega pękaniu i rozwarstwianiu, przez co nie należy stosować go zimą. Z betonów ciężkich wykonuje się osłony biologiczne osłabiające promieniowanie jonizujące. Ciężar objętościowy wynosi powyżej 2600 kg/m3.

Wyróżnia się klasy betonu ciężkiego i zwykłego od C8/10 do C100/115, a także lekkiego od LC8/9 do LC80/88. Najczęściej stosowane są klasy C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 oraz C25/30. Poszczególne rodzaje betonu klasyfikuje się na podstawie zastosowania.

Produkowane obecnie mieszanki o specjalnym przeznaczeniu zawierają różne mineralne oraz chemiczne dodatki i domieszki. Dzięki temu beton zyskuje lepszą urabialność, płynność, jak i często mniejszy ciężar i szybszy czas wiązania. przez wgląd na otrzymane dzięki temu właściwości wyróżnia się beton jastrychowy, polimerowy, komórkowy, autoklawizowany, żużlobeton i asfaltobeton.

Istnieje też fibrobeton, czyli zbrojony włóknem szklanym beton dekoracyjny, zajmuje on osobną kategorie. Stosowany zarówno na zewnątrz jak i do wnętrz. Ten właśnie rodzaj jest stosowany przede wszystkim do wyrobu posadzek i płyt parkingowych. Jeśli chcielibyśmy porównać wytrzymałość na ściskanie, właściwości czy zastosowania poszczególnych rodzajów betonu, możemy skorzystać ze standardowej klasyfikacji, lub na podstawie klas ekspozycji, ułatwiając sobie znacząco wybór odpowiedniego materiału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here