Bycie influencerem

Influencer to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego „influence”, które oznacza „wpływ”. To tak w teorii.

Więc, kim jest influencer? Jest to internetowa osobowość medialna, która przez swoją działalność internetową – w social mediach – pozyskała duże grono fanów np. Followersów na Instagramie. Influencerem można nazwać znanego blogera, youtubera czy osobę, która prowadzi popularne konto na Instagramie. Ma on realny wpływ na ich decyzje oraz opinie swoich odbiorców. Generacja Z przyznaje, że polecenia blogerów i vlogerów są dla niej istotne. Uważa tak aż 29% badanych.

Influencerzy dzielą się ze względu na liczbę obserwujących:

Nano Influencerzy

Nano Influencera to osoba jakby z sąsiedztwa, której profil na Instagramie mieści się w przedziale od 1 tysiąca do 10 tysięcy obserwatorów. Charakteryzują się przeważnie bardzo wysokim współczynnikiem zaangażowania. Ich profile są unikalne i niszowe. Często firmom bardziej opłaca się nawiązać współpracę z kilkoma mikro-influencerami, bo mniej to kosztuje, a odbiorcy są bardziej zaangażowani i podatni na reklamę. Przeważnie są to produkty z branży, którą zajmuje się nano influencer. Ma on charakter ekspercki, czyli jest wiarygodny. Jego profil nie wygląda też jak słup ogłoszeniowy przez co obserwatorzy mają większe zaufanie do wszelakich poleceń. Wiedzą, że są one szczere, a produkt jest wart zakupu. To właśnie przekonuje firmy do współpracy z takimi influencerami.

Micro Influencerzy

Treści micro influencerów docierają do masowego odbiorcy. Jest to wartość poniżej 50 000 osób. Micro influencerzy mają przeważnie wyrobiony content, ale nadal są osobami, które oddziaływują na swoją społeczność w procesie zakupowym. Charakteryzują się zaangażowaniem odbiorców, autentycznymi obserwatorami i specyficzną grupą odbiorców. Dlaczego ludzie tak ufają mictro infuencerom? Ponieważ jest on podobny do swoich odbiorców i boryka się z podobnymi problemami oraz rozwiązuje je ogólnodostępnymi środkami, które potem rekomenduje. Jego profil również nie wygląda jak słup ogłoszeniowy co wpływa na zaufanie odbiorców.

Makro influencerzy

Makro influencer balansuje swoimi możliwościami między mikro- a mega- twórcą. Posiadają mniejszą liczbę fanów niż mega influencerzy i oscyluje ona w granicach od 50 tysięcy do 1 miliona obserwatorów. Zwykle jego popularność jest sumą wszystkich działań w mediach. Można go znaleźć na Instagramie, Tik Toku, You Tubie itd. Co ważne, na tych wszystkich platformach jest spójny i przedstawia przeważnie bardzo podobny lub powiązany ze sobą content.

Mega Influencerzy

Mają oni znacznie niższy poziom zaangażowania obserwatorów w treści niż mniejsi twórcy, ale znacznie większy zasięg. Jest to liczba odbiorców, która przekracza 1 milion. Influencerzy są w stanie zarabiać na swojej działalności internetowej. Publikują treści o konkretnej tematyce i ze stałą częstotliwością. Często posiadają też całe sztaby ludzi, a ich działalność jest pełnoetatową pracą. Zarabiają oni nie tylko na reklamach i współpracach z markami ale również na własnych inicjatywach takich jak: biografie, poradniki, własne sklepy z ciuchami lub kosmetykami. Sami są swoją marką. Zarabiają na swoim nazwisku/ nicku/ ksywce.

Influencer marketing

Influencerzy sprawdzają się nie tylko w działaniach wizerunkowych, ale także generują wysoką sprzedaż. Mogą oni wypromować dany towar lub usługę i bezpośrednio wpłynąć na pozytywny wizerunek marki. Dlatego możemy mówić o specjalnej gałęzi marketingu, jaką jest “influencer marketing”. Współpraca marek z influencerami może przyjmować różne postacie, np. barteru. Czyli otrzymywanie produktów za darmo, w zamian za reklamę w mediach społecznościowych.

W dzisiejszych czasach reklama w większości przeniosła się do internetu. Marki szukają ludzi, którzy trafią do grupy najbardziej konsumpcyjnej. Dlatego influencer marketing często jest dużo bardziej skuteczny niż tradycyjna reklama. Po za tym, przeważnie jest to bardzo delikatna reklama, a nawet jest ona podprogowa. Oczywiście takie działania marketingowe przynoszą efekty tylko wtedy, gdy są odpowiednio rozplanowane. Należy przede wszystkim znaleźć odpowiednią osobę do swojej marki, żeby była ona spójna z produktem. Obecni użytkownicy Internetu poszukują coraz większej autentyczności. Dlatego influencer powinien tak reklamować produkt, żeby klient nie pomyślał, że chodzi w tym jedynie o sprzedaż. Musi też być słowny. Jeśli mówi, że od lat używa tylko tego kremu i jest on najlepszy, najwspanialszy itd, to nie może za tydzień reklamować innego kremu.

Patrząc w przyszłość

Przewiduje się również, że influencerzy będą zatrudniani przez firmy jeszcze przed etapem przygotowania kampanii. Będą mieli wkład w jej tworzenie przez co będzie to bardziej autentyczne i zbudowane wielopoziomowo. Reklamy nabiorą ludzkiego oblicza.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here