Procesy przemysłowe powinny przebiegać możliwie jak najsprawniej, by dane przedsiębiorstwo uzyskiwały maksymalny możliwy przychód. Obecnie, jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań mających zagwarantować poprawę funkcjonowania, jest wdrażanie automatyki przemysłowej. Automatyka dotyczy wielu procesów wytwórczych i w znacznym stopniu może objąć kontrolę nad nimi. Poniżej rozwiniemy temat automatyki przemysłowej, skupiając się na potencjalnych korzyściach płynących z jej zastosowania oraz podpowiadając, kiedy i dla kogo automatyka przemysłowa okazuje się atrakcyjnym rozwiązaniem.
Automatyka przemysłowa – wykorzystanie najnowszych rozwiązań
Automatyka przemysłowa to w wielu przedsiębiorstwach klucz do sukcesu. Wdrażając rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej, może poprawić funkcjonowanie poszczególnych urządzeń, wykorzystać ich możliwości programistyczne, dostosować warunki ich pracy do swoich oczekiwań i zamiarów. Dotyczy to szczególnie tych etapów procesu wytwórczego, które sterowane są przez roboty, a nie przez ludzi. Często to właśnie najtrudniejsze, najcięższe oraz najbardziej uciążliwe do wykonania zadania (a także wyjątkowo monotonne czynności) są wykonywane właśnie przez roboty.
Zadania wymagające szczególnie dużej precyzji w działaniu, szybkiego wykonywania ruchów oraz ich wielokrotnego powtarzania – to czynności, które można powierzyć automatyce przemysłowej. Odpowiednio zaprogramowane roboty będą wykonywać swoje czynności niezawodnie, bez obaw o przekroczenie standardów bezpieczeństwa czy norm środowiskowych.
Automatyka przemysłowa dotyczy także pracy innych urządzeń, niż same roboty obsługujące maszyny taśmowe. Korzysta się również z takich rozwiązań, jak czujniki, lasery skanujące, systemy wizyjne. Są one skoordynowane z obsługą pracy robotów, co pozwala na ich skoordynowaną i optymalną współpracę, dalece przekraczającą możliwości przeciętnego pracownika ludzkiego.
Korzyści i zyski z wyboru automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwa o różnym profilu oraz różnym rozmiarze. Wybierana jest przede wszystkim z uwagi na jej wysoką niezawodność. Odpowiednio zrobotyzowany system, poddawany kontroli i serwisowaniu, może działać w dużym stopniu niezawodnie. Dotyczy to nawet tak skomplikowanych działań jak obróbka elektroerozyjna CNC.
Systemy obsługujące urządzenia przemysłowe są konstruowane i programowane z zamiarem minimalizacji czasu potrzebnego na produkcję oraz utrzymywania optymalnych warunków wytwórczych. Dzięki temu usprawniają wykonywanie takich działań, jak stworzenie nowego produktu oraz jego wprowadzenie do obrotu.
Dużym ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców jest możliwość zaprogramowania urządzeń do wykonywania powtarzalnych czynności bez ograniczeń. Ułatwienie to sprawdza się zwłaszcza w odniesieniu do urządzeń trudnych w obsłudze, których aktywne działanie powinno zostać utrzymane przez całą dobę.