Pogłębiacze są narzędziami stosowanymi do kształtowania czy powiększania otworów na pewnej długości otworu jak i powierzchni wokół niego. Produkowane są one z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, która swojej twardości posiada 62 HRC a pracę może wykonywać w materiałach mających maksymalną twardość 35 HRC. Produkowane są również ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5 % kobaltu, który powoduje wzrost twardości narzędzia aż do 64 HRC, dzięki czemu możemy wykonywać pracę w materiałach do twardości 57 HRC, zwiększa to możliwości wykonywania obróbki, posiadają większą tolerancję na wysokie temperatury oraz trudne warunki skrawania. Ostrza do pogłębiaczy wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych.
Pogłębiacze stożkowe i walcowe czołowe
Pogłębiacze ( https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze.html ) dzielone są ze względu na budowę na: pogłębiacze stożkowe, pogłębiacze walcowe czołowe z pilotem oraz składane. Stosuje się ich do pogłębień pod śruby aby po ich wkręceniu w otwór łeb nie wystawał po za detal oraz stosuje się ich do usuwania wszelkich zadziorów po wywierceniu otworu. Możemy podzielić je również na dwa rodzaje : z chwytem walcowym i z chwytem na stożku Morse’a. Pogłębiacze ze stali HSS, zależnie od kąta wierzchołkowego stosowane są trzy odmianach kątowych 60 stopni, 90 stopni i 120 stopni. Dostępne są pogłębiacze wieloostrzowe oraz trzy ostrzowe, każde posiada swoje oznaczenie, pogłębiacze trzy ostrzowe oznaczone są literą C – z chwytem walcowym jak i D – na stożku Morse’a z płetwą. Kąt 60 stopni określany jest niemiecką normą DIN 334, kąt 90 stopni, który jest najczęściej stosowany posiada norme DIN 335 i kąt 120 stopni posiada normę DIN 347.
Wybór odpowiedniego pogłębiacza do średnicy otworu
Pogłębiacze stożkowe zwane potocznie gratownikami i fazownikami stosowane są do pogłębiania pod łeb śruby kształtu stożka bądź ukształtowania otworu. Wyróżniamy dwa typy pogłębiaczy stożkowych patrząc na rodzaj ich chwytu: pogłębiacz mający chwyt walcowy NWSa przeznaczony do mniejszych średnic fi 25mm i z chwytem stożkowym Morse’a z płetwą NWSb o normie DIN 228 przeznaczony do pogłębiaczy o większych średnicach zaczynających się od fi 16 mm.
Pogłębiacze stożkowe 90 60 120 stopni stosowane są do kształtowania otworów pod danym katem. Można je otrzymać z chwytem walcowym jak i na stożku Morse’a , w swej budowie nie posiadają pilota i są one jednymi z bardziej popularnych pogłębiaczy.
Pogłębiacze walcowe z pilotem – czołowe stosowane są do pogłębiania detalu pod płaskie łby śrub we wcześniej wykonanych otworów. Ich producentem jest firma Fenes pochodząca z Siedlec. Możemy je otrzymać w dwóch wersjach chwytowych: z chwytowym NWCa normy DIN 373, które stosuje się do śrub od M3 do M12 oraz z chwytem stożkowym NWCb normy DIN 375 stosowany przy wykonywaniu pogłębień wyżej niż M10 aż do M22. Pogłębiacze te możemy spotkać również z płytkami wieloostrzowymi i one mają pilot prowadzący oraz występują pod nazwą R922.W skład budowy pogłębiacza walcowo – czołowego wchodzi pilot, ostrza robocze jak i część chwytowa. Zadaniem pilota jest ustalenie pogłębienia w przygotowanym otworze, zawdzięczamy temu zminimalizowanie występujących drgrań podczas wykonywania pracy. One również występują w różnych wymiarach, co jest zależne od rodzaju zastosowania pogłębiacza mp. pogłębienie pod gwint, do dokładnych otworów przejściowych oraz do średnio dokładnych otworów przejściowych.
Pogłębiacze składane są narzędziami uniwersalnymi produkowanymi przez firmę Akko. Każde posiadają chwyt walcowy stosowany w sposób standardowy jak i jest możliwość pracy nimi za pomocą maszyn CNC, które sterowane są numerycznie. Są one wydajnymi, skutecznymi oraz solidnymi narzędziami. Pozwalają na wykonanie pogłębienia w różnych kątach od 90 stopni aż do 30 stopni. Mają one strefę martwą ”da” , która jest średnicą minimalną taką jaką ma mieć otwór wcześniej wykonany by ten pogłębiacz mógł wykonać pracę skrawaniem. Średnica D jest wielkością pogłębienia.
Takie oraz inne narzędzia znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne