system zarządzania

Bazy danych są tworzone by przechowywać duże zbiory danych w formie elektronicznej. Zapewniają szybki, wygodny, przejrzysty dostęp do naszych danych oraz możliwość ich edycji w łatwy i przyjemny sposób.
Któż z teraźniejszych administratorów baz danych pozostałby by w zawodzie, gdyby bazy danych wróciły do postaci jaką kiedyś obierały – chociażby w zeszycie? Pewnie nikt. Bazy danych posiadają określoną strukturę i są tworzone w celu jak najlepszego i najszybszego działania na danych.

Możliwość obsługi takowych baz danych daje nam – SYSTEM ZARZĄDZANIA BAZĄ DANYCH. Często spotykamy się ze skrótem SZBD od polskiej nazwy, tudzież z ang, Database Management System, DBMS.
System ten jest odpowiedzialny za zapewnienie użytkownikowi, tudzież administratorowi bazy danych środowiska do projektowania i tworzenia nowych baz danych, komunikowania się z bazą danych w celu wyszukania konkretnych informacji oraz administrowania nimi. Systemy baz danych stanowią istotny system informatyczny w dziale IT. Mamy z nimi do czynienia w tych obszarach gdzie jest potrzeba zarządzania i zorganizowanego dostępu do dużych zbiorów danych. Poniżej kilka przykładów:

Z systemem baz danych mamy do czynienia w różnorodnych dziedzinach… przykładowo rezerwując bilet do kina, co przetwarza naszą rezerwację?

bazy danych

System baz danych

Sklepy… te większe i te mniejsze, każdy z nich wymaga solidnej bazy danych, bez tego w tych czasach ani rusz, porządna, uporządkowana baza danych to podstawa. Co za tym idzie, zapotrzebowanie na coraz to nowsze, większe bazy danych wiąże się z ich ciągłym rozwojem. Systemy zarządzania bazą danych są i będą potrzebne. Szerokie zastosowanie odnajdziemy również w urzędach, czy takich placówkach jak ZUS itp. Należy również zwrócić uwagę na prężnie działające systemy bankowe…

Podsumowując, baza danych, system zarządzania i osoby za nie odpowiedzialne to teraźniejsza podstawa zorganizowanego zarządzania danymi we WSZYSTKICH dziedzinach.
System zarządzania bazą danych a baza danych… z czym to się je? Baza danych to takowy odpowiednio skonstruowany zbiór danych, a wykorzystanie tych danych jest możliwe wyłącznie za pomocą odpowiednich narzędzi, pozwalających na efektywne zarządzanie, tj. SZBD.

Poniżej podstawowe operacje wykonywane na danych za pomocą Systemów zarządzania bazami danych:
1) Wprowadzanie danych oraz ich wyprowadzanie – by było czym zarządzać najpierw trzeba te dane wprowadzić…(z ang,DATA FEFINITION LANGUAGE, DDL)
2) Zapisywanie i przechowywanie danych;
3) Wyszukiwanie danych oraz ich prezentacja;
4) Dodawanie i usuwanie danych.
5) Aktualizacja danych.
6) Przetwarzanie danych.
7) Kodowanie oraz dekodowanie danych.

Oczywiście to nie wszystkie operacje, jakie jest w stanie zapewnić nam system zarządzania bazą danych, lecz te najważniejsze, które warto zapamiętać.

A oto podstawowe zadania, jakie stoją przed użytkownikiem korzystającym z systemu zarządzania bazami danych:
– Projektowania i implementacja nowych baz danych (DDL).
– Dostęp do bazy danych za pomocą języka zapytań (z ang, Data Query Language, DQL).
-Zapewnienie niezawodności oraz bezpieczeństwa danych!
-Ochrona dostępowa oraz inne wszelkiego rodzaju zabezpieczenia .(hasła, przypisywanie odpowiednich prawd danym użytkownikom, poufność).
-Wielodostęp (czyli zapewnienie dostępu dla wielu użytkowników).
-Synchronizacja.
– Zapewnienie komunikacji z innymi systemami.
– Tworzenie opisów, dokumentacji i raportów (dotyczących struktury itp.).
– Wszelkiego rodzaje optymalizacje, zwiększające wydajność pracy użytkowników, ich dostęp i zarządzanie zasobami.

system zarządzania bazą danych

Czytając powyższy tekst możemy odnieść wrażenie, że systemy zarządzania bazami danych są wolne od wad, ale czy tak jest na prawdę, niestety nie. SZBD oferują wiele nowoczesnych funkcji, co za tym idzie ich złożoność oraz poziom trudności w ich obsłudze systematycznie wzrasta, co za tym idzie, jesteśmy stale zmuszani do zapoznawania się z obszernymi dokumentacjami.

Systemy zarządzania do wydajnej pracy potrzebują potężnych przestrzeni dyskowych oraz zasobów pamięci operacyjnej. Owe systemy i zarządzanie nimi generują koszta. Potrzebujemy wykwalifikowanych użytkowników, stale odświeżających swą wiedzę ( co za tym idzie szkolenia), koszty generowane przesz audyt i zapewnienie, utrzymanie bezpieczeństwa.
W przypadku awarii systemy uniemożliwia prace wszystkich powiązanych z nim aplikacji! Ale to tylko kilka drobnych wad w porównaniu do tego jakie wspaniałe możliwości, zapewnia nam staranie zarządzany system oraz profesjonalnie wykwalifikowani pracownicy…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here