Programista aplikacji webowych to stanowisko, które oferuje szereg możliwości rozwoju oraz realizacji ciekawych projektów. Warto jednak pamiętać, że wymaga od specjalisty znajomości wielu różnych technologii wykorzystywanych w tworzeniu zaawansowanych systemów. Z tego powodu programista aplikacji webowych może liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki uzależnione jednak od umiejętności i doświadczenia.
Jakie technologie musi znać programista webowy?
Im więcej technologii znasz jako programista, tym lepsze warunki pracy i ciekawsze projekty jesteś w stanie realizować. W przypadku aplikacji webowych z pewnością programista webowy musi znać takie języki jak CSS, HTML, czy JavaScript, które wchodzą w skład obszaru zwanego frontendem. Na tym nie koniec – sama znajomość składni tych języków bardzo często nie jest wystarczająca, gdyż pracodawcy wymagają także znajomości różnego rodzaju frameworków w celu usprawnienia pracy programistów przy projektach (Bootstrap, AngularJS itp.).
Z drugiej strony przydatna jest znajomość technologii wykorzystywanych na backendzie. Najczęściej pracodawcy wymagają sprawnego poruszania się w technologii Java. Język ten staje się coraz popularniejszy i powszechnie wykorzystywany, co ma przełożenie na ilość ofert, jak i zarobki programistów. Na drugim miejscu można umieścić technologię PHP, czyli język skryptowy wykorzystywany do tworzenia dynamicznych aplikacji. Wśród innych wymagań można znaleźć m.in. znajomość SQL, .net, ASP.NET, czy języka C#.
Tworzenie interfejsów
Jednym z zadań, które spoczywają na programiście aplikacji webowych to projektowanie przyjaznych dla użytkowników interfejsów. Czynności te niejednokrotnie wykraczają poza samo programowanie, jednak charakter pracy developera ulega w dzisiejszych czasach przemianom. W grę wchodzą bowiem urządzenia mobilne, a tworzenie nawet rozbudowanych aplikacji webowych nie wymyka się spod standardu responsywności.
Komunikacja z klientem
Kolejnym z obowiązków spoczywających na programiście webowym to komunikacja z klientem. Większość projektów w firmach IT to te, które realizowane są dla zewnętrznych kontrahentów, którzy rzadko kiedy znajdą się na programowaniu. Z tego powodu tak wielu pracodawców wymaga od kandydatów wysokich umiejętności interpersonalnych, które pozwalają na kreowanie wizerunku profesjonalnej firmy w oczach klienta, a także realizację jego wizji, która nie zawsze jest jasna i klarowna.
Dokumentowanie pracy
Brak odpowiednio przygotowanej dokumentacji dotyczących projektów oraz wdrożeń w firmach IT bywa często przyczyną dużych problemów natury technicznej. Oczywiście wiąże się to ostatecznie z przedłużaniem się projektów, stratą pieniędzy, a ostatecznie nawet porażką projektu.
Higiena pracy programistów to warunek konieczny przy realizacji zarówno dużych, jak i małych zleceń. Warto pamiętać również, że działy IT charakteryzują się rotacją specjalistów, dlatego dochodzenie źródła problemów bez odpowiedniej dokumentacji, może być mocno utrudnione. Z tego powodu tworzenie dokumentacji powinno wchodzić w skład polityki każdej firmy IT.
Automatyzacja zadań
Doświadczony programista zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym udogodnieniem może być automatyzacja – nie tylko dla firmy, lecz również dla niego, gdyż może tym samym skupić się na realizacji ważniejszych zadań. Znajomość narzędzi programistycznych, które pozwalają na zrzucenie z barków programisty obowiązku przeprowadzania żmudnych czynności, to umiejętność niezwykle pożądana na rynku pracy w sektorze IT, gdyż umożliwia szybszą realizację projektów, co ostatecznie przekłada się na lepsze funkcjonowanie firmy.
Źródło: TeamQuest – praca IT